Rasim MÖVSÜMZADE Yazıları

Rasim MÖVSÜMZADE

Lewandowski, Ballon d'Or'un ilk Polonyalı galibi olma arzusunu erteledi
4 Ağustos 2020

Rasim MÖVSÜMZADE

PAYLAŞ
Yorum yaz
A

Ballon d'Or, yani Altın Top Ödülü 1956'da kuruluşundan bu yana ilk kez bu yıl sunulmayacak. 2000 yılından prestijli Ödülün jürisinde yer alan birisi olarak, bu konudaki görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

 

Daha önce, FIFA bu yılki The Best Ödülü’nü iptal etti, ancak sonuçları Aralık ayında açıklanan Ballon d'Or'un yaşayacağını umuyordum. Ancak Ödülün kurucusu France Football Dergisi 2020 yılında futbolun yaşadıkları yüzünden başka türlü karar verdi. Euro 2020 ve Copa America gibi büyük futbol müsabakalarının da 2021'e ertelenmesi, dünyanın en iyi futbolcusu için ödüllerin kaldırılması vb. 2020'de futbolun bu kadar çok acı çektiğine ancak üzülebiliriz…

Oysa bu karardan en çok hangi oyuncular etkilendi?

Son zamanlarda Ballon d'Or'da bazı gelenekler oluştu. Örneğin, 2009'dan beri Ödül sadece La Liga'da oynayan futbolcular tarafından kazanıldı. İspanya’da 2019/20 sezonu şampiyonu Real Madrid, bu takımın en iyi oyuncuları ise kuşkusuz Sergio Ramos ve Karim Benzema.

Ayrıca Premier Lig'de Yılın Oyuncusu Ödülü'nün en gözde favorisi Manchester City’li Kevin De Bruyne'dan bahsetmeye değer.

Sırasıyla 33 ve 35 yaşlarında yeni rekorlar kırmaya devam eden Barcelona’lı Lionel Messi ve Juventus’lu Cristiano Ronaldo gibi oyuncuları da unutmamalıyız...

Ancak yukarıdaki oyunculara kıyasla son zamanlarda Bayern Münih'li Robert Lewandowski, Ballon d'Or'un favorisi olarak kabul ediliyordu. Sezon boyunca iyi formunu sürdüren Polonyalı, Ödüle en iyi aday olmayı hak etmişti.

Ballon d'Or'un gelenekleri hakkında konuşursak, 2007'den beri de 2018 hariç, Ödül her zaman UEFA Şampiyonlar Ligi'nin uygun sezondaki golcüleri tarafından kazanıldı. Şimdi Lewandowski, 11 golle Şampiyonlar Ligi'nin lider golcüsü, takımı Bayern Münih ise turnuvanın favorilerinden biri.

Buna ek olarak, Bundesliga'da sezonu 34 golle tamamlayan Lewandowski, Avrupa Altın Ayakkabı ödülü için de Serie A'dan Ciro Immobile ve Cristiano Ronaldo ile yarıştı, bu da önemli faktördür.

Her neyse Ağustos ayında 32 yaşını geride koyacak Lewandowski, Ballon d'Or'un ilk Polonyalı galibi olma arzusunu gelecek yıla ertelemeli oldu.

Ballon d'Or, takvim yılının sonunda verilir ve gazeteciler anketlerini genellikle Kasım ayı başında cevaplar. Bu nedenle, şimdi Temmuz ayında 2020 yılının en iyi oyuncuları hakkında konuşmak zor. Ama bence böyle bir sıra ile ilk üç ilginç olurdu: Robert Lewandowski, Sergio Ramos, Karim Benzema.

 

Rasim Mövsümzade

Ballon d'Or Ödülü jüri üyesi

 

Yorumlar (0)

Gazete Manşetleri

google reklam

Hack Haber Crack Forum