Yasemin DEVECİOĞLU Yazıları

Yasemin DEVECİOĞLU

Yine günlerden sonun başlangıcı, farklı bir uyanışın tesellisidir masumiyet.
16 Eylül 2021

Yasemin DEVECİOĞLU

PAYLAŞ
Yorum yaz
A

Masumiyet nedir? Aklın belli bir süre sessizleşmesi  mi yoksa bir bebeğin gözlerinde gizlenen, küçük bir çocuğun hayal dünyasında gezinen, olmayacak bir düşün heyecanını yüreğinde hisseden bir mavilik midir? Bir an kendi içinize dönüş yapın ve içinizde ki, çocukluğumuzdaki hayalleri oyunları düşünün. Ne kadarda kaygısız,  plansız ve cesurcaydı. Korkusuzluk bu olsa gerek. Hani denir ya çocuklar yılanı bile avuçlar diye. Çocukken heyecanla koşmalarınızı hatırlayın düşer miyim korkusu olmaksızın uçuruma bile koşabildiğiniz anları. Ateşin harlandığı soba çıtırtı sesinin bir çocuğu cezbetmesini ve ona doğru ilerlemek isteyişini düşünün.

Hiç düşündünüz mü sizce bu cesaret nereden gelir? 

Hayal dünyasında sınır tanımayan çocuklar bu korkusuz cesaretlerini çocukken hiç zarar görmemelerine ve zarara uğratan deneyimlerinin olmamasından kaynaklanır. Deneyimleri arttıkça hayalleri daralır, hayalleri daraldıkça korkuları artar.

 İşte hayallerimiz masumiyetini böyle kaybeder ve deneyimler arttıkça önce hayallerimizi sonra masumiyetimizi sonbaharda dökülen yaprak misali tek tek kaybederiz. Bizim tek çabamız o masumiyeti birazda olsa korumak, kaybettiğimiz hayallerin tekrarını kurmak.

Bunu sağlamak ve masum enerjimizi korumak için akıl gemisinin dümeninin başındaki kaptan olmak çokta kolay değil. “Bak zarar görürsün”, “ bak yine canın yanacak”, “ bak yine acı çekeceksin”, “hayallerine bir sınır çiz” sözlerini duymakla geçecek hayat.  İşte o anda başlar esaret, özgürlüğüne ve kalbine prangalar vurulur ve sana biçilen hayatı yaşamak zorunda bırakılırsın. Kafesin içine sıkıştırılmış bir bülbül gibi sedalar söylersin ama sedaların hep sessiz, türkülerin hep hüzünlüdür.

Her şey güzel diye kendini avutursun. Hayatında belki her şey yolunda gibi görünse de masumiyetin ve hayallerin olmadan kırgınlıkla uyanırsın geceden yeni güne.

 

Yaşam belleği icat etmekle gaddarlık etmiş

En eski acılar bedenleri hapsetmiş

Bir ihtiyar sızısı bedenimde

Ölümün kıyısında sessiz bir türkü bestelemiş

Aydınlatsın güneş karanlığı

Sinsi bir kayıp ile engellemesin düşlerin aydınlığını.

Yorumlar (0)

Gazete Manşetleri

google reklam

Hack Haber Crack Forum