GÜNCEL Haberleri
Konya’nın Eğitimdeki Yeni Yüzü…

Konya’da ilklerin okulu olan Anadolu Gelişim Okulları sunacağı eğitim sistemiyle çocuklarınızın hayata daha pozitif bakmalarının yanında hayalleri olan, bu hayallere ulaşabilmek için çaba sarf eden mutlu çocuklar yetiştirmek için 2019-2020 eğitim öğretim yılında Anasınıfı, İlkokul ve Ortaokul olarak serüvenine başlayacak. Konya’da eğitime yeni bir anlayış getirecek olmasının yanı sıra tecrübeli eğitim kadrosuyla göz dolduran Anadolu Gelişim Okulları’nı Okulun Kurucu Genel Müdürü Ertan Dündar ile konuştuk. Ertan Bey “AGO ile Konya’da eğitimin öncüsü olacaklarının” altını çizdi.

Konya’nın Eğitimdeki Yeni Yüzü…
PAYLAŞ
A
Haberi Oku

ANADOLU GELİŞİM OKULLARI
KURUCU GENEL MÜDÜRÜ
ERTAN DÜNDAR

 

 

Okuyucularımız için öncelikle kendinizi tanıtabilir misiniz?
1967 yılında Konya Beyşehir ‘de doğdum. Babamın öğretmen olması nedeniyle, ilkokul öğrenimimi Beyşehir Durak Köyü İlkokulu’nda, ortaokulu Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulu ve Konya Meram Ortaokulu’nda, liseyi ise Konya Gazi Lisesi’nde okudum. 1987 yılında Selçuk Üniversitesi Niğde Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. 1996 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünde 2+2 lisans eğitimimi tamamladım. Yüksek lisansımı 2002 yılında aynı okulda bitirdim.

Mesleğimin ilk yıllarında, 1987-1993 yılları arasında, Van İlinde üç farklı köy okulunda sınıf öğretmeni olarak görev aldım. Doğu hizmetimin ardından 1994 yılında Konya’ya atandım. Konya’da ilk olarak Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu’nda Sınıf Öğretmenliği, daha sonra Org. Cemal Tural İlköğretim Okulu’nda 7 yıl Müdür Yardımcılığı, 3 yıl Okul Müdürü, 2003-2010  yıllarında  Konya’nın güzide okullarından Mareşal Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’nda okul müdürü olarak görev yaptım. 1 yıl Meram Ali İhsan Dayıoğlugil, 2 yıl İsmail Hakkı Tonguç İlköğretim Okullarında Okul Müdürü olarak görev yaptıktan sonra 2012 yılında, devlete bağlı okullarda görev yapmış olmanın onuru ve gururuyla, devlet okulundaki görevimden ayrıldım. 2012 yılı itibariyle Konya Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü olarak görev yaptım. Okulun adının değişmesindendolayı, Özel Konya Sistem Koleji’nde Genel Müdür olarak 5 yıl boyunca mesleğimi icra ettim. 1 Mayıs 2018 tarihinde, uzun yıllar hayalini kurduğum okulu açmak için görevimden ayrıldım. Şuanda, Anadolu Gelişim Okullarında hem çok yönlü eğitim yapısını yerleştirmek hem de eğitim hayatına iz bırakmak için Kurucu Genel Müdür olarak görevimin başındayım.

Mesleğime duyduğum büyük aşk ve saygıyla eğitimcilik yaşamıma çok sayıda farklı başarılar eklemenin gururunu yaşamaktayım. Yöneticilik görevleri sırasında 102 tane hizmetiçi  kurs ve seminer programlarına katıldım. Toplamda 7 bilimsel makalem yayınlandı. 32 yıllık meslek hayatımda 1 aylık ödül, 4 takdirname, 29 teşekkür belgesi aldım. 4 farklı ülkede eğitim alanında proje çalışmalarında bulundum.Bir dönem basketbol antrenörlüğü yaptım. Bunun yanı sıra lisanslı futbol ve orta mesafe atletizm ile uğraştım. Evliyim, 3 çocuk babasıyım.

Sizin hikâyeniz nasıl gelişti öğretmenlik yolunda?Neden öğretmenliği seçtiniz?
İlkokul öğretmeni olan babamımgörevi nedeniyle öğretmenlerin arasında büyüdüm. Konya Havzan Mahallesinde 12 öğretmenin kurduğu Çağdaş Sitesinde büyüdüm. Çocukluğumda, öğretmenlerin mesleki anılarını dinlemem beni çok etkiledi. Öğretmenliğin ilk adımlarını o zamanlarda içselleştirdim. Üniversite sınavında öğretmenlik bölümünü kazanınca hedefime ulaştım, mesleğime aşık oldum.

Meslekteki amaçlarınız nelerdir? Bunların ne kadarını gerçekleştirebildiniz?
Meslek hayatım boyunca, her zaman kendime ulaşabileceğim hedefler koydum ve bu hedeflerime ulaştım.2 Ekim 1987 yılında Van’ınÇaldıran İlçesi Çayır Köyü’nde ilk göreve başladığımda, yolu olan bir köyde çalışmaktı hedefim. 2 yıl sonra Merkez Dereüstü Köyü’ne tayinim çıkınca bu hedefime ulaştım. 1993 yılında Müdür Yardımcısı olarak idarecilik hayatıma başladım. Ardından müdür olmak istedim. 2000 yılında yöneticilik sınavında Konya İli birincisi oldum ve okul müdürü olarak atandım. Konya’nın en büyük okuluna müdür olmayı hayal ettim, şehrin fizikselyapı  ve öğrenci sayısı olarak  en büyük okulu olan Mareşal Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’na 2003 yılında okul müdürü olarak atandım ve hayalimi gerçekleştirdim. 2012 yılında Bahçeşehir Kolejinden gelen teklifle devlet okulundan istifa ederek Genel Müdür olarak özel okulda çalışma hayatım başladı. İleride ortak olarak, özel okul kurma hayalimi gerçekleştirmek için araştırmalarıma başladım. Çocukluk arkadaşım Beyşehir Durak Köyü’nden Mustafa Akçay ile eğitim üzerine yaptığımız bir sohbet sırasında aldığımız kararla özel okul yolculuğumuz başladı. Telefonda özel okul hayalimin olduğunu söyledim, Mustafa Bey’de senin hayalini gerçekleştirelim dedi. Mustafa Akçay ve ortağı Vedat Yavuz ile birlikte 21 Haziran 2018 tarihindeeğitimci ortaklarımızla temelini attığımız okulumuzu, 23 Mart 2019 da tamamladık.Birliktehayalini kurduk ve gerçekleştirdik. 

Genç eğitimcilere, eğitim fakültesinde okuyanlara neler önerirsiniz? Bir öğretmen olarak fark yaratabilmek için neler yapabilirler?
Öğretmenlik mesleğinde başarının sırrı araştırma, çocuk sevgisi ve sabırdır. Çocuğu sevmeyen bu meslekte başarılı olamaz. En çok sevilen öğretmen en çok seven öğretmendir. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk “Gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenlerin eseridir.” sözüyle öğretmenlerin topluma yön verdiğini vurgulamıştır. Bizim mesleğimiz sıradan bir meslek değil geleceği şekillendiren, yön veren ve aydınlık yarınların eserlerini çıkartan bir meslektir. Genç eğitimcilere kendilerine her zaman hedef koymalarını, bu hedefe ulaşmak için gerekli olan çabayı sarf etmelerini ve hedeflerine ulaştıktan sonra kendilerine uygun başarabilecekleri yeni hedefler koymalarını öneriyorum. Hayat bir döngüden ibarettir. İnsanın canı sıkılır, arayışa girer,arzular, bir işe başlar, hedefini gerçekleştirmek için çaba gösterir.Sonunda da başarır ve mutlu olur. Belirli bir süre geçtikten sonra bu döngü tekrardan can sıkıntısıyla başlar. Bu yüzden bilinçli bir şekilde hedefler koyup ulaşmak insanda inanılmaz haz yaratır. Bu hazzı yaşamak ve öğrencilere rol model olmamız lazım.  

Anadolu Gelişim Okullarının açılmasıyla Konya’da nasıl bir değişiklik öngörüyorsunuz?
Okulun kurucularının öğretmen olması en önemli özelliğimizdir. Eğitimcilerin okulu, mesleğine âşıkların okulu da diyebiliriz. Eğitim öğretim sorumluluk gerektiren ve çok emek isteyen uzun soluklu bir iştir. Biz Konya’da yeni bir nefes olmak istiyoruz. Diğer kurumlarla yarış içinde olmakya da rekabet etmek için bir kurum açmadık. Hedeflerimizi, hayallerimizi gerçekleştirmek, çocuklarımızın geleceğe sağlam adımlarla yürüyebilmeleri için eğitim sevdalıları olarak Anadolu Gelişim Okullarını kurduk. Bizimle Konya eğitimde öncü olacak. Eğitim donatılı modern binamızla çağın çocuğuna çağın okulu olmak istiyoruz. Yerden ısıtmalı,hijyenik, akıllı tahta ve modern sıralarla donatılmış 20 kişilik sınıflarla ferah bir ortam sağladık. Yemekhane, ulaşım, güvenliğin çok önemli olduğunun bilincindeyiz özellikle bu alanda hassasiyet gösteriyoruz. Dört duvar arasından çıkıp yaşadığı yerin sorunlarına duyarlı bireyler yetiştirmek ilk hedefimiz. Bu doğrultuda idealist kadromuz ile birlikte Sivil toplum kuruluşları ile sosyal sorumluluk projeleri yapmak,araştıran, sorgulayan ve çözüm üretengeleceğin neslini yetiştireceğiz.Çalışan personel ve eğitmen kadrosu motivasyonu için sabah 08.00 ile 10.00 arası kuaför hizmeti gibi farklı ve Türkiye’de ilk olacak olan uygulamalar da yapacağız. Veliler için eğitici seminerler yapılacak. Rehberlik boyutuna önem vereceğiz. Öğrencilerimizi hem yöresel hem de evrensel değerlere sahip bireyler olarak yetiştireceğiz.

Öğrenciler ve ebeveynler neden sizi tercih etmeli?
Eğitim sevdalıları olarak güçlü, tecrübeli, potansiyeli yüksek bir eğitim-öğretim kadromuz mevcut. Öğrencilerimizin akademik başarılarını yükseltmek birinci görevimiz. Ancak akademik başarılarını motive edecek beceri ve yetenek içeren hobi çalışmalarımızın olması velilerimizin bizi tercih etme sebeplerinden olacaktır. 
• Ahşap atölyemizde beceri çalışmaları,
• 3Dboyutlu yazıcılarla tasarım, 
• Kodlama ve üretim çalışmaları
• Mbotla ve Ardunio robotik kodlamayla farklıklarıyaşatma, 
• Resim atölyelerinde resim sanatının inceliklerini ve müzik atölyelerinde piyano, keman, gitar gibi müzik aletlerini çalmayı öğrenme
• Atıkları değerlendirme ve kullanıma sunabilme
• Hobi bahçelerimiz
• Bireysel ve grup spor çalışmalarımız
• Bilim tasarım teknoloji çalışmalarıyla yeni ürünler elde etme
• Fen laboratuvarlarında dene-yap projeleri gerçekleştirme
• Dil laboratuvarımızdaİngilizce konuşan robotlarımız ile öğrencilerimiz gün boyu İngilizce konuşabilecekler.
Bu öncü uygulamalarımızınhepsi, veli ve öğrenciler için bizi tercih etme nedenleri arasında olacaktır. 

Anadolu Gelişim Okullarını diğer okullardan ayıran en temel özellikler neler?
Okulumuzda yüzme havuzu, buz pateni pisti, drama odası, jimnastik salonu, stem sınıfı, cep sinema gibi çeşitli atölyelerinolmasının yanında en önemli özelliklerimizden ikiside;
• Kendi enerjisini kendisi üreten tekokul 
• Çevreye duyarlı, sigara kullanmayan öğretmen ve personelin görev aldığı Türkiye’detek okul olmamızdan dolayı söylemle değil, eylemle örnek oluyoruz.

Anadolu Gelişim Okullarında öğrencileri nasıl bir eğitim bekliyor?
AGO öğrencilere Milli Eğitimin temel amaçlarına uygun, Atatürk ilke ve inkılapları ışığında, güler yüzlü pozitif yaklaşımla motive edilmiş, okumayı seven, düşünen, araştıran, inceleyen, sorgulayan ve üreten bir eğitim öğretim sunuyor. Bize göre eğitimde 11 nota vardır. Her bir notaya dokunarak çocuklarımızın içindeki potansiyeli ortaya çıkarıyoruz. Bu 11 nota; öğrenme stilleri, tematik öğrenme, çoklu zeka kuramı, keşf-i alem, agodakya, müzikoleji,  ben sorun çözerim, parmak kas ölçümleri,kondisyonel ölçümler, bilişim garaj akademisi ve minecraft oluşmaktadır.

Gelişen teknolojiyi okulunuzda nasıl uygulayacaksınız?
Öncelikle okulumuzda güneş panelleriyle kullanacağımız elektriği üretmekteyiz.Her sınıfta bulunan son teknoloji ürünü akıllı tahtalarımızla günlük ders takibi, deney, tasarım, internet aracılığı ile geniş konu ve etkinlik test alanı bulma ve yayınları takip edebilme imkanlarınasahibiz.

 3D boyutlu yazıcılarla tasarım ve kodlamalar yaparak istenilen ürünleri elde etme, robotik kodlamalarla sensörlü arabaları sesle ve ışıkla hareket ettirme, ağaç işleri atölyesinde ahşaptan istenilen eşyayı tasarlayıp üretme çalışmalarını teknolojiyle yapacağız. İngilizce derslerimizde pratik yapılabilmesi için İngilizce dersi kodlanabilen robotlarımız kullanılacaktır.


Çocuklarının başarılı olması için ailelere önerdiğiniz bir şey var mı?Ebeveynler çocuklarla ve okulla ilgili konularda nelere dikkat etmeliler?
Öğrencilerimizin günlük olarak planlı,programlı ve verimli çalışmaları başarılarını arttıracaktır. Boş zamanlarında kitap okumalarınıdeğil, kitap okumak için özel zaman ayırmalarını öneriyorum. Kitap okumak anlamayı, yorumlamayı ve karar vermeye güç katar ve hızlandırır.

Bilimin, teknolojinin ve bilginin çok hızlı değiştiği günümüz dünyasında her aile çocuğunun kaliteli, başarılı ve mutlu yetişmesini ister.  Bu nedenle çok duyarlı davranırlar.Çocuklarımıza koruyucu davranmaktan çok yaşına uygun yapabilecekleri konularda daha çok teşvik etmelidirler.Sen onu yapamazsın yerine sen onuda yapabilirsin diyerek yüreklendirmelidirler. Çocuklarımıza her istediğini alarak, her zaman onları ödüllendirerek doyumsuz hale getirmemelidirler. Doyumsuz çocuklar mutlu olmaz. Çocukların hayallerine sınır koymak yerine kurallar koymamız daha faydalı olacaktır. Çocukların kendi hobilerini, beceri ve yeteneklerini fark edebilmelerini sağlamalıyız. Çocukların yetenek ve mizaçlarını göz önüne alarak yönlendirmeler yapmalıyız. Evde ve okulda öğrenme ortamları hazırlamalıyız. Çocukların yetenek ve mizaçlarını göz önünde tutarak yönlendirme yapmalıyız. Çocuklara güven verme, okul öncesi eğitimin evde başladığını, takip, izleme değerlendirme konularında aileden destek bekliyoruz. Öğretmen ve okul ile ilgili olumlu düşünceler paylaşılmalıdır. Çocuklara merak, ilgi ve heyecan vererek çocukların duygusal zekasını gelişmelisine yardımcı olmalıdır.

Anadolu Gelişim Okulundan mezun olan bir öğrencinin nasıl bir profil çizmesini istersiniz?
Anadolu Gelişim Okullarından mezun olan her öğrencimiz Çanakkale, Anıtkabir ve Mevlana müzesini görmüş, değerini bilen bir öğrenci olarak mezun olacaktır. Atamızın ülkemiz için yaptıklarını gezerek, görerek ve okuyaraköğrenmiş olmasının yanında teknolojik ve akademik olarak güçlü, başarılı, bilgiyi araştıran, sorgulayan, düşünen, üreten, yetenek ve becerilerini geliştirmiş bilimsel ve teknolojik çalışmaları içselleştirmiş, toplum değerlerine saygılı, vatanını milletini seven, özgüveni sağlam, ahlaklı, mutlu ve kaliteli bir insan profili çizmesini isteriz. Okulumuzdan mezun olacak öğrencilerimiz bir müzik aleti çalabilmeli, iyi bir düzeyde İngilizce konuşabilmeli, karanlıkta yere çöp atmamalı ve gece saat iki de olsa trafik kurallarına uyabilecek yetenek ve düşünceye sahip olarak mezun olacaklardır. Ayrıca okulumuzdan mezun olan her öğrencimizin adına ağaç olacaktır. Öğrencilerimiz teknolojinin esiri olmadan, teknolojiyi amaçlarına uygun kullanabilecek, bir üst sınıfa hazırlıklı ve donanımlı olarak mezun olacaklardır. Okulumuzdan mezun olan çocuklar yaşadığı yerin sorunlarına duyarlı,bu sorunlara çözüm üretecek şekilde yetiştirilecektir. Bulunduğu çevreyi değiştire bilecek, toplumsal duyarlılıkda yönlendirmeler yapacaktır.

Son olarak neler eklemek istersiniz?
Başarılı olmak için hayal kuralım, gereğini yapalım ve başarınca hazzını yaşayalım. AGO dinlenmek için yola çıkmadı. Çünkü biz her gerçekleştirdiğimiz hayali, yeni bir hayalle süsleyeceğiz. Çocukların gözündeki pırıltıya aşık olmayan, bu işi yapamaz. AGO eğitim kadromuz, bu pırıltıyı bilgiyle davranışa dönüştürür, ahlak ile de güzelleştirir.

 

Yorumlar (0)

bursa escort- bursa bayan escort- escort bursa- görükle escort- escort bayan bursa- bursa escort bayan- görükle escort bayanlar- escort konya- konya bayan escort-