GÜNCEL Haberleri
Bolu Bedelli Askerlik

Bolu 2. Komando tugayı 20.celp döneminde tecrübe ettiğim paylaşımların yer alacağı yazımda bundan sonraki celp dönemleri için Bolu’da askerlik vazifesini yerine getirecek arkadaşlarımızın daha hızlı bir adaptasyon süreci geçirmeleri ve karşılaşacakları durumlarla ilgili yol göstermesi adına bu yazımı paylaşıyorum.

Bolu Bedelli Askerlik
PAYLAŞ
A
Haberi Oku

Böyle bir paylaşımı yapmamın asıl sebebi bedelli askerlikle ilgili yapılan paylaşımlarının bir kısmını YouTube üzerinden dinlemiştim ama Google araştırması yaptığımda Bolu’da bedelli askerlik yapıp herhangi bir paylaşım yapan arkadaşımız olmamıştı. Yine belirli bilgiler doğrultusunda ( çevremizden veya internet ortamından edinilen bilgilere göre) 21 günlük hazırlığımı yapmıştım. Burada anlatacaklarım direk Bolu’da bedelli askerlik görevini yerine getirecek olan arkadaşlarımıza gitmeden önce nelerle karşılaşacağıyla ilgili ön bilgi vermek ve hazırlığıyla ilgili yardımcı olmaya yönelik olacaktır. 


İlk önce Bolu’yla ilgili yanınıza almanız gereken malzemeleri söylemek istiyorum: (21 gün desekte ortalama 18 günlük askerlik süreniz olacak bununla ilgili gitmeden)

 • Kredi kartı 300 TL nakit para yeterli olacaktır. 
 • Kaliteli bir ayakkabı tabanlığı.
 • Asker Cell’e gerek yok kendi kartınızı kullanabilirsiniz telefonunuz tuşlu ve kamerasız olacak. İnternet ve çevrendeki arkadaşlarımın yönlendirmesiyle bende Asker Cell götürmüştüm. Yalnız Bolu’da kendi kartınızı kullanmanıza izin veriyorlar. Akıllı telefonunuzu teslim olurken emanete verebiliyorsunuz, terhis olunca size iade ediyorlar. 
 • Traş bıçağı -traş köpüğü.
 • Diş fırçası-macunu.
 • Tuvalet kağıdı 2 rulo yeterli olacaktır.
 • Güneş kremi (yazın gidecek olanlara) 
 • Bot pudrası, bot boyası.
 • Yüz,ayak ve baş havlusu. 
 • Eşofman.
 • Pijama 
 • Her gün için çorap. (eski çoraplarınızı kullanabilirsiniz renk önemli değil koyu renk olsa yeterli kullan at yaparsınız.)
 • Tshirt.(Yeşil ya da haki rengi olmak zorunda gün sayısına göre hazırlığınızı yapın.)
 • Salı günleri tugay çamaşırhanesi bedelli bölüğü için çalışıyor kirlilerinizi verebilirsiniz.
 • Boxer (eskileri kullanabilirsiniz renk önemli değil kullan at yaparsınız.)
 • Şampuan- duş jeli- Lift. Duş sırasında zaman sınırlaması yok yeteri kadar duş mevcut sıra beklemiyorsunuz. Salı, Perşembe, Cumartesi bedelli bölüğü duş sırası ama biz  diğer günlerde de kullanabiliyorduk komutanlarımız bu konuda yardımcı olmuşlardı. 
 • Bot kilidi götürmeye gerek yok ben götürmüştüm gerek kalmadı. 

Bunların dışında koğuşlar ve yataklar temiz ve düzenli. (koğuşlar 24 kişilik ) 

Yeteri kadar tuvalet lavabosu mevcut sıra beklemiyorsunuz. Komutanlarınız kurallara uyduğunuz sürece yardımsever, ayrıca her türlü gerginlik ve sıkıntıda yanınızda. Birlik yeşilliğin içinde güzel bir yerde. Sabah kalk saati 6. Bol oksijenli havası sayesinde 6'dan önce uyanmayı hep başarmıştım.

Yemekhanede yemekler ortalamanın üstünde ve doyurucu. Sabah kahvaltıları zayıftı ama kantinde her türlü ihtiyacınıza cevap verebilecek nitelikte. Birlik içinde tuhafiye de mevcut.Fiyatlar dışarıya göre pahalı ama eksiklikleri tamamlamaya yardımcı.

Boş zamanlarınız için PlayStation, bilardo, masa tenisi ve internet hizmetlerinin hepsi mevcut. Çoğu birlikte olmadığını duymuştum bu yüzden şanslısınız. 

Genel anlamda ne yaptık;

İlk gün birliğe teslim: Sevk tarihi ve teslim tarihinde sıkıntı yaşayan arkadaşlarımız oldu. Sevk tarihinde birliğe teslim olmaya çalışmışlar ama teslim tarihine kadar birliğe alınmıyorsunuz arkadaşlar. Erken gelen otelde kalıp teslim tarihini beklemek zorunda. Teslim tarihinden sonra gelenler de geç geldikleri gün süresince terhis tarihleri değişir  bunlara dikkat edelim ! 

Koğuşlarımız belirlendi askeri malzemelerimizi teslim aldık. Sivil eşyalar teslim edildi.

Bot alımında dikkat etmeniz gerekenler; altına tabanlık koyuyorsanız ayak numaranızdan 2 numara büyük isteyin. 41 numara giyiyorsanız 43 alın. Ben öyle yapmıştım gayet rahat ve sorunsuzdu. Bot sorunu yaşayan çok arkadaşımız oldu. Size malzeme teslim edildikten sonra eksikler olabilir, dikkat edip komutanlarınıza iletin. Onlar zaten eksik bir şey var mı diye defalarca soruyorlar. 

Benim yastık kılıfım ve üniforma üzerindeki Türk bayrağı etiketi eksikti hızlı bir şekilde  de halledildi. 

2. Gün sabah içtima ile askerlik göreviniz başlamış oluyor. Temel askerlik eğitimleri size öğretilecek olanların hiçbir zorluğu yok. Güneş altında kaldığınız durumlar olacak eğitim süresince komutanlarınıza rica edin gölgede eğitime devam edebilirler. Yürüyüş ve sizden beklenen diğer görevlerde olacak. Askerlik bitene kadar yemin töreni dahil sürekli bu yürüyüşler devam edecek. Yemekhane, tören, içtima her yere giderken uygun adımda gidiliyor, yüksek sesle marş söyleyerek keyif almaya bakın sesiniz çıktığı kadar bağırın stresinizi atmaya yardımcı olur. 

İlk hafta 2 adet iğneniz olacak korkmayın vurdurun seçeneğiniz yok zaten :) 

2. Hafta Silah teslimi yapılacak. Silah sök, tak, üç el atış ile beraber silahların temizlenip geri verilmesiyle buda son erecek. Not: Geri dönüş biletinizi almanız gereken hafta saat 3 ten sonra biletlerinizi almaya çalışın. 

Akıllılık edip silahını düzgün temizlemeden verenler oldu. Onlara da ne olduğunu orada göreceksiniz sürpriz olsun :) 

Eğitimle ilgili izlemeniz gereken videolar olacak. Birliğin sinema salonunda bunları da 2. hafta izleyeceksiniz. Son hafta yemin törenine yönelik çalışmalarla ilgili yoğunluğunuz olacak. İşte güneş kremine en ihtiyaç duyacağınız hafta(yaz için ) Bu şekilde kolay, hızlı ve sorunsuz bir şekilde terhis olacaksınız. 

 

      Hayırlı teskereler 

 

Yorumlar (0)

Gazete Manşetleri

google reklam

Hack Haber Crack Forum