GÜNCEL Haberleri
Özboyacı, yurtlarda incelemelerde bulundu

Hedef açıkta öğrenci bırakmamak

Özboyacı, yurtlarda incelemelerde bulundu
PAYLAŞ
A
Haberi Oku

AK Parti Konya Milletvekili, Genel Merkez Gençlik Kolları Yerel Yönetimler Başkanı Selman Özboyacı, yapımı devam eden Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)’na bağlı Kutalmışoğlu Süleyman Şah ve Tahir Büyükkörükçü yurtlarında incelemede bulundu. İncelemelerinin yanı sıra farklı programlarda spor yöneticileri ve sporcularla buluşan Özboyacı, Selçuklu Gençlik Merkezi’ni de ziyaret etti.

YURT TALEBİNİN TAMAMINI KARŞILAMAYI HEDEFLİYORUZ

AK Parti Konya Milletvekili, Genel Merkez Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Selman Özboyacı, gün boyu Konya’da çeşitli programlara katılarak, yapımı devam eden KYK bünyesindeki Kutalmışoğlu Süleyman Şah ve Tahir Büyükkörükçü yurtlarını ziyaret etti. Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Ersöz ve İl Müdür Yardımcısı İsa Araba’nın eşlik ettiği programlarda Özboyacı, yeni eğitim-öğretim yılında toplamda 5000 kişiye hizmet verecek olan yurtların tamamlanmasında sona gelindiğine ve tam kapasite olarak hizmet için hazırlandığına dikkat çekti. Selman Özboyacı, “Konya üniversite eğitimi için öğrencilerin en başta tercih ettiği illerden birisi. Bu tercihin birçok etkeni var ama en önemlilerinden birisi de hiç kuşkusuz ilimizin yurt konusunda büyük bir avantaja sahip olması. Bölgemizde bulunan yurtlar tam kapasite ile öğrencilerimize adeta otel konforunda hizmet sunuyor. Talep noktasında ise büyük ölçüde herkese olumlu dönüşler oluyor. Bu bağlamda yeni yapılacak olan Kutalmışoğlu Süleyman Şah ve Tahir Büyükkörükçü yurtları, 5000 kişilik kapasitesi ile tüm müracaatların olumlu karşılanmasını sağlayacak. Özellikle KYK yurtlarında yapılan bir takım değişikliklerle erkek ve kız öğrenci dengesi sağlanarak yurt konusunda açıkta kalan öğrenci kalmamasını hedefliyoruz. Yeni yurtlarımız hedefimizi yerine getirme hususunda öğrencilerimize katkı sağlayacak. Yaklaşan yeni dönemle birlikte faaliyete geçirmeyi planladığımız yurtlarımız ise tamamlanmak üzere. Son derece estetik ve öğrencinin rahat edebilmesi yönünde inşa edilen yurtlarımız, büyük kolaylıklar sağlayacak” dedi.

YURTLARDA BULUNAN ÖĞRENCİ SAYISI ARTACAK
2018-2019 yılında 25 yurt müdürlüğü bulunan Konya’da 2019-2020 yılı itibariyle rakamın 29’a çıkacağının altını çizen Selman Özboyacı, “Merkez ve ilçelerimizde yapımlarına devam edilen yurtlarımızın tamamlanması ile birlikte yeni dönemde yurt müdürlüğü sayımız 29 olacak. Bu rakam öğrenci kapasitesinin de artmasını sağlayacak. Genel anlamda şu anda 25 yurdumuzda 13.654’ü kız, 7.281’i erkek olmak üzere 20.935 kapasiteyle hizmet veriliyor. 2019-2020 yılında ise Kutalmışoğlu Süleyman Şah, Tahir Büyükkörükçü, Mesnevi ve Taşkent yurt müdürlüklerinin açılması ile kapasite 27.525’e çıkacak. Bu sayede kız öğrenci sayımız 15.904, erkek öğrenci sayımız ise 11.621 olacak. Baktığımız zaman bu oranlar %32’ye yakın bir kapasite artışı demek. Eğer bu artışları her yıl talebe bağlı olarak yukarı taşırsak öğrencilerimizin Konya’yı tercih etmesine de fayda sağlarız. Hükümetimizin yapmış olduğu bu yatırımlar bizler için oldukça önemli. Özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığı’mız yurtlar konusunda hassas bir çalışma yürütüyor. Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun da yakından ilgilendiği bu çalışmalar sadece Konya için değil tüm illerimiz adına büyük önem arz ediyor. Ben bu bağlamda desteklerinden dolayı başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin daha verimli bir öğrenim hayatı olması için neye ihtiyaçları varsa bugün burada eksiksiz bir şekilde sağlanıyor. Konaklama tüm rahatlığın sağlanması adına başlıca temel unsur. Eğer bu noktada iyi bir hizmet veriyorsanız başarı da ardından geliyor demektir” dedi.

SPORUN İÇİNDE OLAN HERKESLE TEMAS HALİNDE OLACAĞIZ
Yapımı devam eden yurtların incelenmesinin dışında Konya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde Spor İl Temsilcileri, bazı kulüp yöneticileri ve sporcularla da bir araya gelen Milletvekili Özboyacı, Konya’da devam eden spor faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Toplantıda sporcu başarısının arkasında iyi bir alt yapı ve eğitim olduğunu vurgulayan Özboyacı, “İlimizde sporun içerisinde olan herkesle temas halindeyiz. Bundan sonrası da sürekli temas halinde olacağız. Neticede başarılı sporcular yetiştirmek, onlara iyi bir hizmet sunmak hepimizin elinde. Bu başarıları yakalamak için hep birlikte istişare etmek güzel sonuçların başlangıcı demektir. Şehrimize faydalı işler yapmak için emek harcayan herkese kapımız sonuna kadar açık. Biz, Konya’da sporun ve sporcuların iyi yerlere gelmesi için çalışmakla mükellefiz. Bu doğrultuda Konya olarak iyi bir noktadayız diyebilirim. Bunun en büyük göstergesi ise ülkemizde 61 tane farklı branş bulunuyor ve ilimizde 46 tanesi hizmet vermekte. Alt yapısı, tesisleri ve hizmetleri ile Konya, sporu ve sporcuyu her zaman önemseyen bir şehir olmuştur. Bu oran ilimiz için müthiş bir istatistik. Alt yapısı, tesisleri ve hizmetleri ile Konya, sporu ve sporcuyu her zaman sevmiştir. Hükümetimizin de destekleri ile Konya, daha kapsamlı bir spor şehri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bugün geldiğimiz noktada sporcularımız birçok merkezimizde antrenmanlar yapabiliyor ve hatta bu antrenmanlarla dünya şampiyonalarına hazırlanıyor. Neredeyse her branşta büyük başarılara imza atmış sporcularımız var. Hepinizin bildiği üzere Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi’mizde farklı branşlarda olmak üzere 58 milli sporcumuz var. Hepsi 2020 ve2024 olimpiyatlarına hazırlanıyor. Yeni başarıların tohumları burada atılıyor. Tabi ki elde edilen başarıların arkasında eğitici faktörü de oldukça önemli. Bu sebeple tüm İl Temsilcilerimizi ve hocalarımızı yürekten kutluyorum. El ele vererek daha nice başarıları Konya’mıza kazandıracağımızı umuyoruz ve bunun için hep birlikte daha fazla çalışacağız. Sporu ve sporcuyu seven bir Cumhurbaşkanımız var. Onun önderliğinde hiçbir zaman desteğini esirgemeyen bir bakanımız var. İnşallah bu oluşum bizleri daha ileriye taşıyacak” dedi.
 

Öte yandan programlar kapsamında Selçuklu Gençlik Merkezi’ni de ziyaret eden Selman Özboyacı, farklı alanlarda eğitim alan gençler ve gençlik liderleri ile de sohbet ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Yorumlar (0)