GÜNCEL Haberleri
KARATAY’DAN “GELECEĞİNİ ÇÖPE ATMA” PROJESİ

KILCA: AMACIMIZ DAHA YEŞİL VE DAHA TEMİZ BİR KARATAY

KARATAY’DAN “GELECEĞİNİ ÇÖPE ATMA” PROJESİ
PAYLAŞ
A
Haberi Oku

Karatay Belediyesi yeşil alanların arttırılması ve yeşilin korunmasının yanı sıra geri dönüşüm projeleriyle de “Yeşil Belediyecilik”te önemli başarılara imza atıyor. Bu kapsamda ilçe genelinde Karatay Belediyesi tarafından yürütülen “Geleceğini Çöpe Atma” adlı geri dönüşüm projesiyle bugüne kadar hem yüzbinlerce ağacın kesilmesinin önüne geçildi hem de enerji tasarrufunda önemli katkılar sağlandı. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, “Amacımız, gelecek nesillere daha yeşil, daha temiz ve çok daha güzel bir Karatay bırakmak” dedi.

 Karatay Belediyesi çevreye duyarlı birçok hizmet ve projeleriyle ilçenin çehresini değiştirmeye devam ediyor.

İlçe genelinde ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması ve konu konuda vatandaşı bilgilendirme faaliyetlerini gerçekleştiren Karatay Belediyesi, 2007’den bu yana sürdürdüğü “Geleceğini Çöpe Atma” Projesi sayesinde ambalaj atıklarının geri dönüşüme kazandırılması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve ülke ekonomisine katkı sağlanması konusunda önemli mesafeler aldı.

2007 yılından bu yana sürdürülen proje kapsamında Karatay Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, vatandaşa evlerinde hem broşür ve el ilanlarıyla eğitimleri veriyor hem de vatandaşa mavi poşet dağıtarak Karataylıların geri dönüşüme katılmaları sağlanmış oluyor.

Ekonomik olarak değer taşıyan kağıt, karton, plastik, cam, metal gibi atıkların çöplerden ayrı bir şekilde toplanması konusunda Karatay’da 5 bin konutta eğitim çalışması yapan Karatay Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne bağlı ekipleri, toplamda 25 bin Karataylıya ulaşmayı hedefliyor.

Karatay Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Ekonomik açıdan değerli olan kâğıt karton plastik cam metal ve benzeri atıkların çöplerden ayrı bir şekilde toplanmasıyla birlikte 2018 ve 2019’un ilk 6 ayında toplam 9 ton 525 kilogram atık toplanmıştır. Bu toplanan söz konusu atıklar sayesinde 15 milyon 730 bin kW enerjinin israf edilmesi önlenmiş; 60 ton litre benzin tasarruf edilmiştir. Ayrıca 87 bin ağacın kesilmesi önlenmiş oldu” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan ekipler, evlerde bire bir Karataylılarla yapılan söz konusu bilgilendirme faaliyetlerinin yanı sıra bu yılki eğitim ve öğretim döneminde ilçeye bağlı 10 okulda da eğitim ve bilinçlendirme çalışması yaptı.

AMACIMIZ DAHA YEŞİL VE DAHA TEMİZ BİR KARATAY

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, belediye olarak değerlendirilebilir atıkları geri dönüşüme kazandırmak için çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini belirtti.

Başkan Kılca, “Üzerinde yaşadığımız Dünyanın bize sağlamış olduğu doğal kaynakların verimli bir şekilde kullanılması, gelecek nesillerin de kaynak sıkıntısı çekmemesi için çok önemli. Biz, doğal kaynaklarımızı ne kadar tasarruflu kullanırsak bizden sonraki nesiller de o kadar az kaynak sıkıntısı çekecek ve gelecek kuşaklar da bu kaynaklardan daha fazla yararlanma olanağı bulacaklar. Bu konuda da Karatay Belediyesi olarak bugüne kadar buna yönelik önemli projeleri hayata geçirdik. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüzün yürüttüğü ‘Geleceğini Çöpe Atma Projesi’ ile vatandaşlar arasında çevre bilincini daha da geliştirmeyi, evlerden daha fazla geri dönüştürülebilir atık toplamayı ve enerji sarfiyatının önüne geçmeyi hedefliyoruz. Temel amacımız gelecek nesillere daha yeşil, daha temiz ve çok daha güzel bir Karatay bırakmak. Bunun yanında tüm hemşehrilerimize de önemli sorumluluklar düşüyor. Bu konuda yanımızda olan ve projemize destek veren tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Karatay Belediyesi olarak bu konuda üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)